Scroll Top

Grafik Tasarım Nedir ?

Grafik Tasarım
Blog-1

grafik tasarım

Grafik tasarım bir mesajı iletmek için metnin ve görsellerin görülebilir düzlemde organize edilmesidir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, paketleme gibi bir çok ortamda uygulanabilir. Temel ilkeleri hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, örüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm, ve birlikdir.

Grafik tasarımın tarihi İÖ 14,000’lerde yapılmis mağara resimlerine ve İÖ 4.yy’da yazının başlamasına dayandırılabilir. Sonralari daha cok el yazması dini içerikli kitaplar ilk yayinlar olacaktir. Johann Gutenberg‘in Avrupa‘da 1450‘lerde hareketli matbaa‘yı icadı kitap yayginlasmaya baslamistir. O donemlerde entellektuel dusunce din etrafinda oldugundan ilk basilip dagitilmaya baslayan kitaplar dinsel kitaplardir. Basili yayinlar icin harf ve metin dizimi erken donem grafik tasarim pratikleridir.

matbaa

İbrahim Müteferrika ilk defa 14 Aralık 1727‘de Müteferrika Matbaasını kurmuştur.

Burada basılan kitaplar dünya kitap tarihine ve Osmanlı kültürü tarihine dair önemli bilgiler vermektedir. Bu matbaada 1729-1742 tarihleri arasında 16 kitap basılmıştır. 1729’da “Vankulu Lugati” Arapça harflerle ilk basılan kitaptır. Katip Çelebi‘nin 1732’de basılan “Cihannuma”sı içinde harita ve çizimler vardır.

Blog-2
Blog-3
Latince

J. B Holderman’ın “Grammaire Turque” kitabı 1730’da Osmanlı’da Latin alfabesini kullanan ilk baskı olmuştur. 1732 yılında basılan “Tarih-i Hind-i garbi” (Amerika’nin keşfi), Amerika hakkında Müslüman bir yazar tarafından yazılan ilk kitaptır, 13 tahta baskı içerir.

1891-1896 arasinda William Morris tasarladigi kitaplarla zamanina gore cok basarili grafik tasarim isler uretmistir. William Morris’in isleri grafik tasarim icin bir pazar oldugunu gostermistir. Bu donemler tasarimin sanattan ayrilmaya basladigi donemlerdir.

Birinci Dünya Savaı sonrasinda 19. yüzyıl‘un sanat ve tasarim goruslerine tepki olarak yeni tasarim dusunceleri ve isleri cikamaya basladi. 1919‘da Almanya‘nin Weimar sehrinde kurulan Bauhaus sanat ve tasarim alaninda bir cok yeniligin öncüsü oldu.